A miskolci vízosztók a jelenlegi formában többet ártanak, mint segítenek

Megosztás

A hőségriadó nem tréfa, ilyenkor kiemelten ügyelnünk kell a kellő hidratáltságra. Fontos, hogy mindig legyen nálunk elegendő ivóvíz, kiváltképp igaz ez, ha a legnagyobb kánikula közepette kell utaznunk valahova. Ezért dícséretes, hogy a miskolci vízszolgáltató cég, a Mivíz Kft. munkatársai, a MÁV és a helyi Fidesz–KDNP is rendszeres vízosztásba kezdett a hőségriadó alatt.

Az önkéntes segítségnyújtás dícséretes dolog, akár életet is menthet. Azonban egyáltalán nem mindegy, hogy miben osztogatják a szomjoltót…

2021-ben egyszerűen megengedhetetlen, hogy műanyag poharakban és palackokban adják át az ivóvizet, amivel rövid idő alatt elképesztő mennyiségű szemetet termelnek, és rossz példát mutatnak a közösségnek.

Sajnos ezt a Mivíznek és a kormánypártnak sem sikerült elkerülnie. A városi vízszolgáltató cégnek könnyű dolga lett volna a műanyagmentességgel, mivel a köztéren megnyitható csapjaiból töltötték a poharakat, amik akár papírból is készülhettek volna műanyag helyett. A helyi Fidesz pedig PET palackokban osztogatott, ami talán még több szemetet is jelent a poharakhoz képest – hiszen ezk a műanyagok válogatás nélkül a városi kommunális szemétbe kerülnek.

Járókelők és a műanyag pohár | Fotó: Juhász Ákos, Minap

De miért ekkora baj ez?

Óránként 180 000, évente több mint másfél milliárd darab PET-palackot használunk el Magyarországon és ez csak a műanyagtermelésünk egy része.

Ennek az elképesztő mennyiségű értékes nyersanyagnak körülbelül 70%-a soha nem lesz újrahasznosítva: a palackok többnyire lerakókban, égetőkben, árokparton vagy a tengerekben végzik.

A természetbe kikerülve később mikroműanyaggá aprózódnak, a szemcsék pedig  bekerülnek a folyóinkba, a csapvizünkbe és az emberi szervezetbe is. Egy műanyag palack lebomlási ideje több száz év, így akár 450 évig is szennyezi a környezetet, pusztítja az élővilágot.

A MÁV vizet oszt PET palackokban | MTI

A műanyag víztároló palackok vásárlás után csupán pár percig töltik be funkciójukat, ezt követően közel fél évezred múlva bomlanak le, de addig is mérgezik a talajt, az élővilágot és pont azt az életet adó ivóvizet is, amit eredetileg tároltunk bennük.

Erről a Hogyan működünk Youtube csatornája készített egy remek szemléltető videót is:

De mit tehetünk, ha a hőség közbeszól?

Mindig vigyünk magunkkal ivóvizet, de használjunk tartós tárolókat, mint amilyen a kulacs is. Ha nincs otthon az se baj, már azzal is rengeteget segítünk, ha ugyanazt az egy PET palackot használjuk hosszú időn keresztül, hiszen köztudott, hogy nem csak minket, de az unokáinkat is túl fogja élni az a darab műanyag.

Ha mégsincs nálunk ilyen, természetesen akkor is fogadjuk el a hűsítőt, a saját egészsége mindenkinek legyen a legfontosabb. Azonban a vízosztóknak példát kellene mutatniuk és (a két miskolci szereplő által előszeretettel propagált) zöld megoldásokat választaniuk.

Kiemelt kép: Hollósy András, a Fidesz–KDNP szóvivője és a PET palack | Fotó: Boon

Kapcsolódó cikkek